Oct 27 2010

StackOverflow

Category: Dev,НонсенсLucho @ 12:19

Ruby on Rails воден от @skanev и @nikolayb беше може би най-свежият курс, на който съм присъствал по време на бакалавърстването ми във ФМИ. Преподаватели, материя, хора – всичко беше много гот. Жалко, че курсът се проведе само веднъж, но пак добре, че го уцелих.

1. Та, @skanev един път говореше за това как човек да задобрее в даден език/технология и един от съветите му беше включване в мейлинг листи на камюнититата, които разработват или използват даденото нещо. Това естествено ми прозвуча като купища мейлове и спам, защото по законите на Всемирната несправедливост ще получиш това (писмо), което най-малко искаш, когато най-малко искаш. За това и тогава тази идея ми се стори повече изнервяща, отколкото помагаща.

2. От известно време забелязвам, че поне 10% от Google search-ванията ми по даден проблем завършват в един странен сайт със странно име – http://stackoverflow.com . Въпросният сайт е това, което един програмист би си представил като “Програмистска социална мрежа” – място където програмистите питат програмистски въпроси и им се отговаря от други програмисти.

Наскоро (1) и (2) успяха да се комбинират в главата ми (най-накрая) и се регистрирах в StackOverflow. Първото ми впечатление беше … wow. Самата концепция на сайта е много интересна – всеки има репутация и колкото повече смислени въпроси/отговори имаш, толкова по-голяма репутация печелиш. По-голямата репутация води до повече отключени функции в сайта (например модериране, гласуване, създаване/използване на чат и други). Най-интересното е, че репутацията се определя от “обществото” (потребителите) и съответно, както казваше спайдърмен, с голямата репутация идват и големите отговорности/функционалности. Абе, справедливо си е отвсякъде – чиста форма на демокрация :-D.

Така, след като ви убедих, че StackOverflow е fun, да ви разкажа и защо е полезно да го навестявате в свободното си време. Като изключим някои глупави въпроси, писани от глупави хора, които не познават Google или правят нещо по абсолютно погрешен начин, останалите въпроси са доста ортодоксални – корнър кейсове или непопулярни факти за популярни технологии. Една от възможностите е да попаднете на интересен нов въпрос, за който си нямате и идея какво е решението, хубавото е че до няколко минути някой, който си има идея ще го е написал и любопитството ви ще е задоволено. Още по-хубаво е когато си имате идея за отговора на дадения въпрос и ви трябва само един “припомнящ” сърч в Google, за да сглобите целия пъзел и отговорите на питането.

Така правите “сухи тренировки” на уменията си и придобивате нови такива. В крайна сметка нищо не губите, помагате на някой беден програмист и най-важното – задобрявате.

*Моля, заменете думата “програмист” с “разработчик” или “developer” в по-горните параграфи, че някои програмисти се обиждат като има кажеш “програмист” 🙂

Tags: , , ,

2 Responses to “StackOverflow”

  1. Vulkanoff says:

    Предполагам, че нерегистрирааните потребители не могат да виждат теми във форума по-млади от 1 година?

  2. Lucho says:

    Ако имаш предвид сайта на Рейлс, с който съм почнал, както вече писах по-горе – курсът се проведе само веднъж – зимният семестър 2008/2009, за това няма нищо ново там 🙂

Leave a Reply